Pomieszczenia mokre

Rozpoczęła się nowa era w projektowaniu pomieszczeń mokrych

Budowa pomieszczeń mokrych podlega normom i przepisom ustalonym przez fińskie Ministerstwo Środowiska oraz powiązanym wytycznym i zaleceniom. Pomieszczenie mokre musi być zbudowane zgodnie z dobrymi praktykami budowlanymi. Przepisy dotyczą indywidualnych remontów łazienek, a także bardziej rozległych remontów rur czy nowych projektów budowlanych. Dekret Ministerstwa Środowiska w sprawie skuteczności technologii kontroli wilgotności w budynkach ustanowił surowsze przepisy dotyczące kontroli wilgotności dla projektów budowlanych. Pomieszczenia mokre są kluczową częścią projektów budowlanych. Dekret, który wszedł w życie 1 stycznia 2018 r. w Finlandii, zawiera specjalne przepisy mające na celu zapewnienie prawidłowego i pomyślnego wykonania ich technologii kontroli wilgotności. Ten nowy dekret i inne zmiany w ustawie o użytkowaniu gruntów i budownictwie wymagają ściślejszego zarządzania ryzykiem i bardziej szczegółowej dokumentacji projektowej i szczegółowych rysunków dla pomieszczeń mokrych.

Ogólne przepisy i wytyczne obejmują na przykład minimalne wymagania dotyczące hydroizolacji i wodoodporne konstrukcje powierzchni. Oczywiście można zawrzeć osobną umowę w celu osiągnięcia jeszcze wyższych celów jakościowych. Należy również sprawdzić przepisy i techniki budowlane obowiązujące na etapie remontu oraz prawidłowy sposób realizacji projektów pomieszczeń mokrych.

Przepisy dotyczą również rozwoju produktów i produkcji systemów hydroizolacyjnych. Systemy hydroizolacyjne muszą być certyfikowane, tj. testowane jako systemy, w Finlandii. ETA (European Technical Assessment) to rodzaj międzynarodowej certyfikacji, na podstawie której można ubiegać się o znaki CE dla przetestowanych systemów hydroizolacji. Oznacza to, że oznakowanie CE nie może być przyznane dla poszczególnych środków hydroizolacyjnych lub materiałów. ETA opiera się na założeniu, że pomieszczenie mokre będzie użytkowane przez 25 lat.

Wszystkie systemy hydroizalacyjne Kiilto zostały certyfikowane i otrzymały znak CE. Ponadto wszystkie mają:

  • Oznaczenie Flagi-klucza, dla produktów wyprodukowanych w Finlandii,
  • możliwość zaprojektowania całego pomieszczenia mokrego spełniającego klasyfikację emisji M1 dla materiałów budowlanych,
  • możliwość zaprojektowania ich dla lokalizacji spełniających kryteria certyfikacji LEED,
  • możliwość zaprojektowania pomieszczenia mokrego dla obiektów wyróżnionych NORDIC SWAN,
  • możliwość połączenia różnych systemów pomieszczeń mokrych w punkcie, w którym podłoga styka się ze ścianą (patrz Rysunek szczegółowy VE37). System Kiilto KeraSafe można również podłączyć do innych systemów hydroizolacyjnych Kiilto w pionowych narożnikach ścian (patrz Rysunek szczegółowy VE37).

Systemy hydroizolacji Kiilto:

  • Kiilto KeraPro – Szybki, jednoskładnikowy, pomarańczowy, nadaje się również do napraw wycieków powietrza,
  • Kiilto Kerafiber – Tradycyjny, jednoskładnikowy, turkusowy
  • Kiilto Keramix A+X – Szybki, dwuskładnikowy, cementowy, testowany na mróz, szary, nadaje się również do napraw wycieków powietrza,
  • Kiilto KeraSafe Speed – KeraSafe + fabric-based, szybki w instalacji i wysoce nieprzepuszczalny dla pary wodnej

Pomieszczenia mokre powinny byc zaprojekotwane ze starannością

Projektując pomieszczenie mokre, należy zwrócić uwagę na instrukcje robocze producentów materiałów, a także przepisy i wytyczne. Użyj szczegółowych rysunków i dokładnie porównaj różne systemy hydroizolacji przed wyborem między nimi. Projektant musi upewnić się, że użyte materiały i metody zostały zatwierdzone i sprawdzić dostępną dokumentację zapewnienia jakości.

Gama systemów hydroizolacyjnych Kiilto obejmuje odpowiednie rozwiązanie dla Twojej lokalizacji. Jeśli dana część inwestycji jest wymagająca i trudna lub chcesz zoptymalizować wykorzystany czas, możesz zdecydować się na połączenie różnych systemów hydroizolacji Kiilto w pomieszczeniu mokrym. Przetestowaliśmy wszystkie nasze systemy pod kątem nakładania się zastosowań: projektanci mogą porównać zalety i funkcje każdej aplikacji i systemu oraz wybrać najlepsze rozwiązania dla danego pomieszczenia mokrego. Wszystkie systemy hydroizolacyjne Kiilto mogą być stosowane zarówno w obiektach publicznych, jak i prywatnych pomieszczeniach mokrych.

.

Projektowanie pomieszczeń mokrych jest częścią projektu budynku

Zaprojektowanie podłoża do hydroizolacji jest jednym z kluczy do sukcesu podczas pracy w wilgotnych pomieszczeniach. Projektanci powinni upewnić się, że wilgoć kapilarna jest pod kontrolą i sprawdzić, jak działa kontrola wilgotności w strukturze. Podłoże powinno być wodoodporne tylko wtedy, gdy masz pewność, że struktura nie podlega działaniu kapilarnemu. Podłoże musi być wystarczająco trwałe. Projektanci mogą korzystać z naszych rysunków detali, aby sprawdzić wymagane kwestie i upewnić się, że podłoże jest odpowiednie. Weź pod uwagę podłoże na etapie projektowania: najlepiej jest przedstawić powiązane wymagania na szczegółowym rysunku. Możesz użyć koncepcyjnych rysunków szczegółowych Kiilto do zaprojektowania mokrych pomieszczeń na miejscu, w tym tych, w których zastosowano model Kuivaketju-10.

Weź pod uwagę wybór produktu. W szczegółowych rysunkach Kiilto wymieniliśmy produkty należące do każdego asortymentu systemów. Korzystając z produktów wymienionych na każdym rysunku, możesz upewnić się, że Twoja koncepcja certyfikacji jest realizowana, a tylko właściwe, wypróbowane i przetestowane produkty są zawarte w projekcie. Wybór produktów dopiero po fazie projektowania umożliwia wybór najbardziej odpowiednich alternatyw, które najlepiej odpowiadają preferencjom użytkownika, z rysunku szczegółów, do celów takich jak poziomowanie i napełnianie. Wykonawca może zbadać odpowiednie alternatywy z rysunku szczegółowego i, na przykład, zakreślić rysunek szczegółów, rejestrując dokument w materiale projektowym.