Dzień Bałtyku to przypomnienie wszystkim o konieczności zrewidowania relacji z wodą

Prawie wszystkie kraje, w których działa Kiilto, leżą nad z Morzem Bałtyckim, dlatego stała współpraca z Fundacją John’a Nurminena i uczestnictwo w corocznym Dniu Morza Bałtyckiego w sierpniu, mają wpływ i znaczenie dla przywrócenia równowagi ekologicznej naszego wspólnego morza. Współpraca ze start-up’ami Kiilto - takimi jak Origin by Ocean, opracowywanie nowych rozwiązań opartych na danych, takich jak ProCIP - mogą lepiej chronić Morze Bałtyckie i inne zasoby wodne dla przyszłych pokoleń.

Corocznie w ostatni czwartek sierpnia Fundacja John’a Nurminena koordynuje obchody Dnia Morza Bałtyckiego, które obejmują kraje i firmy z całej Europy Północnej. Celem jest zwrócenie uwagi na pewne problemy środowiskowe związane z jednym z najmłodszych, ale najbardziej zanieczyszczonych akwenów – Morzem Bałtyckim. Eutrofizacja spowodowana przez człowieka (zakwity glonów), mikrodrobiny plastiku i śmieci oraz nadmierne połowy stanowią największe zagrożenie dla małego, płytkiego i współzależnego ekosystemu Morza Bałtyckiego. „Fundacja Johna Nurminena wykonała świetną pracę alarmując o problemie Morza Bałtyckiego. Obecnie więcej osób jest poinformowanych o jego obecnym stanie i zainspirowanych do podjęcia działań i znalezienia rozwiązań” – mówi Ville Solja, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Kiilto.

Współpraca Kiilto z Fundacją John’a Nurminena i jej 220 partnerami rozpoczęła się w 2021 roku. Razem jesteśmy silniejsi w naprawianiu i zapobieganiu nowym szkodom na Morzu Bałtyckim. Nasza wizja i wartości oraz nasza Obietnica dla Środowiska wspierają namacalną pracę nad przywróceniem równowagi ekologicznej naszego wspólnego Morza, które jest otoczone przez 14 krajów z około 85 milionami ludzi. Kiilto i Origin by Ocean wspólnie badają surowce pochodzenia biologicznego. Aby rozwiązać problem eutrofizacji, który dotyka 97% Morza Bałtyckiego, Kiilto połączyło siły z Origin by Ocean. Ten start-up widzi szansę na przerobienie szkodliwych alg na surowce pochodzenia biologicznego wykorzystywane w produktach codziennego użytku, takich jak kosmetyki, detergenty oraz opakowania i materiały. „Washing the Oceans” to wspólny cel i ambicja Origin by Ocean i tych, którzy starają się znajdować rozwiązania, nie tylko dla Morza Bałtyckiego, ale dla oceanów na całym świecie – mówi Solja.

Od 2020 r. Kiilto i Origin by Ocean angażują się w otwarte innowacje i rozwój produktów z zamiarem wprowadzenia na rynek nowych i różnych produktów, które zawierają rafinowane przez Origin by Ocean składniki z alg Morza Bałtyckiego. „Otrzymaliśmy różne wersje surowców od Origin by Ocean i przetestowaliśmy je w naszych laboratoriach, aby ocenić ich przydatność. Teraz zbliżamy się do kolejnego kroku w naszej współpracy, wkraczając w fazę zwiększania skali produkcji większych partii komercyjnych, które będą stanowić alternatywę dla produktów opartych na paliwach kopalnych – dodaje Solja. Opracowujemy rozwiązania, które oszczędzają wodę tak samo jak czas i energię.

Oszczędność wody odgrywa również istotną rolę w zachowaniu wyjątkowych i delikatnych siedlisk wodnych. Produkty oszczędzające wodę i ulepszone techniki wykorzystania wody pobierają mniej wody z naszych rzek, zatok i ujść rzek, co pomaga zachować zdrowe i zrównoważone środowisko naturalne. Aby promować oszczędność wody, Kiilto opracowało nową usługę cyfrową, Kiilto ProCIP, do optymalizacji mycia w systemie Clean-in-Place (CIP) w przemyśle spożywczym i napojów. Połączenie danych klientów z wiedzą ekspercką Kiilto w zakresie ochrony środowiska zapewnia nie tylko niższe koszty czyszczenia i wyższe standardy higieny, ale także bardziej weryfikowalne oszczędności czasu, energii i wody. „Kiedy do CIP zużywa się mniej wody, energii, chemikaliów i czasu, służy to również celom środowiskowym Kiilto i klienta” – mówi kierownik ds. rozwoju Pekka Sinisalo.

Inne działania Fundacji John’a Nurminena na rzecz ratowania Bałtyku.

Założona w 1992 roku Fundacja Johna Nurminena jest wielokrotnie nagradzanym popularyzatorem i działaczem na rzecz ochrony przyrody, którego celem jest zachowanie Morza Bałtyckiego i jego dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń. Od 2005 roku Fundacja zrealizowała ponad 30 projektów środowiskowych, które dotyczą eutrofizacji, mikrodrobin plastiku i śmieci, przełowienia, które zagrażają zróżnicowanemu ekosystemowi Morza Bałtyckiego. Jednak głównym priorytetem pozostaje zmniejszenie obciążenia środowiska spływającymi substancjami odżywczymi, które napędzają namnażanie glonów i ograniczają poziom tlenu.

Morze Bałtyckie można uratować, ale teraz potrzebne są pilne i konkretne działania.