UPM RafCycle pomaga Kiilto zredukować odpady z etykiet, by obniżyć ślad węglowy produktów

Pomimo dużego i zróżnicowanego portfolio produktów, wszystkie produkty Kiilto mają wspólny mianownik: etykiety. Kiilto jest jedną z pierwszych firm w Finlandii, które zakupiły usługę recyklingu RafCycle firmy UPM Raflatac, która umożliwia recykling odpadów podkładów etykietowych. Dobrze zaplanowana i realizowana współpraca między firmami sprzyja efektywnemu wykorzystaniu surowców i odpadów poddawanych recyklingowi, zamiast  ich spalania.

Usługa recyklingu RafCycle to recykling odpadów powstałych z podkładów etykiet samoprzylepnych, a firma UPM Raflatac organizuje odbiór i zajmuje się przekształceniem odpadów w nowe produkty papierowe. „Naszym celem jest zmniejszenie ilości odpadów o połowę, w porównaniu z rokiem 2018. Kiedy usłyszeliśmy o usłudze recyklingu RafCycle, od razu się nią zainteresowaliśmy. Usługa ma na celu zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska lub do spalarni, które zamiast tego są wysyłane do recyklingu. To rozwiązuje problem, który mieliśmy ze strumieniem odpadów z etykiet” — mówi Lilli Puntti, Kierownik ds. Bezpieczeństwa Produktów i Zrównoważonego Rozwoju w Kiilto.

Konkretne działania na każdym poziomie łańcucha wartości kreują zrównoważone rozwiązania

Globalny problem odpadów jest realny. Wpływ liniowego wykorzystania materiałów napędza zmiany klimatyczne. Wraz z zaostrzającymi się przepisami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju i wymaganiami konsumentów w zakresie bardziej zrównoważonych rozwiązań, firmy szukają rozwiązań nie tylko w celu usprawnienia własnych procesów, ale także w celu zbudowania zrównoważonego łańcucha wartości, który wspiera gospodarkę o obiegu zamkniętym. Wymaga to również skupienia się na szczegółach. W procesie etykietowania produktów podkład rozdzielający etykiety jest często pomijanym strumieniem odpadów. „Po pełnym wprowadzeniu usługi RafCycle w styczniu 2021 r. zgodziliśmy się przetestować, jak usługa działa i pasuje do naszych procesów. Okazało się, że działa dobrze i po okresie testowym wprowadziliśmy RafCycle jako część naszych procesów”, mówi Puntti. Zużyte paski podkładów etykiet  są w większości zbierane z wyrobów budowlanych Kiilto, których ilości są duże. Po rozpoczęciu współpracy w 2021 r. firma Kiilto poddała recyklingowi około 5 ton odpadów z etykiet, co odpowiada 1,2 tonie unikniętej emisji CO2 z paliw kopalnych w porównaniu ze spalaniem. Oznacza to również niższy ślad węglowy produktów.

Osiągnięcie celów środowiskowych wymaga analizy strumieni materiałowych

Juha Virmavirta, Dyrektor RafCycle service w UPM Raflatac, pracuje  w RafCycle od 2016. „Usługa stale się rozwijała przez lata i obecnie ma ponad 400 partnerów serwisowych w Europie z wieloma zastosowaniami, od żywności i napojów po chemię przemysłową i prawie wszystko pomiędzy.

„Usługa RafCycle ciągle się rozwija i wspaniale jest mieć jako partnera tak znaną i przyszłościową fińską firmę, jak Kiilto, jedną z pierwszych w Finlandii. Nieustannie poszukujemy kolejnych partnerów z różnych branż i krajów do przyłączenia się do serwisu. W ten sposób możemy uniknąć wielu niepotrzebnych emisji CO2, a jednocześnie przekazać wiadomość, że dzięki dobrze zaplanowanej i zrealizowanej współpracy między firmami gospodarka o obiegu zamkniętym stanie się rzeczywistością.” mówi Virmavirta.

Proces uwzględniający wszystkie etapy zwiększa również zaufanie do firm, marek i produktów. Gdy nie ma martwych punktów, możliwy jest pomiar rzeczywistego efektu środowiskowego. „Ważne jest, abyśmy mogli opracowywać różne rodzaje zrównoważonych rozwiązań z różnymi partnerami. Dobrze funkcjonujący program zrównoważonego rozwoju wymaga różnego rodzaju działań i inicjatyw dla różnych rodzajów strumieni materiałów. RafCycle jest jednym z przykładów takich działań”, mówi Puntti, zachęcając inne firmy do przyłączenia się.

Więcej informacji: www.kiilto.com