O międzynarodowej konferencji Indoor Air 2022 w Kuopio, Finlandia

Międzynarodowa Konferencja Indoor Air Conference odbyła się w Kuopio w Finlandii w dniach 12-16 czerwca 2022 r. z udziałem gości z 42 krajów.

Korzystanie z czujników jakości powietrza w pomieszczeniach to gorący temat. Światowe trendy w tej chwili obejmują czujniki powietrza we wnętrzach i różne systemy wentylacyjne. W miarę jak budynki stają się coraz bardziej zautomatyzowane, rośnie zainteresowanie ciągłym monitorowaniem dwutlenku węgla i lotnych związków organicznych (LZO). Wykorzystuje się w tym celu specjalne urządzenia, a jakość cały czas się poprawia. Tego typu urządzenia będą prawdopodobnie w najbliższej przyszłości częścią automatyki budynkowej. Dyskutowano także  na temat wentylacji mechanicznej, gdzie padały argumenty za i przeciw. Z jednej strony znacznie poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach, ale jest to również koszt ze względu na zużycie energii. Podkreślono pasywne alternatywy, takie jak wykorzystanie rozwiązań konstrukcyjnych lub architektonicznych do wymiany powietrza oraz sposoby utrzymania chłodniejszego domu bez urządzeń. Na stoisku Kiilto zwiedzający byli, zgodnie z oczekiwaniami, głównie zainteresowani uszczelnianiem i kontrolą szkodliwych substancji. Oczywiste jest, że problemy związane na przykład z wyciekiem powietrza i ciepła są coraz większym problemem na całym świecie.

Dobre wyniki dzięki współpracy

Różne warunki klimatyczne i kultury budowlane mają duży wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach. To jest rzeczywiście najważniejszy powód, dla którego potrzebne są badania; ta sama formuła nie może być stosowana globalnie. Najlepsze praktyki i wyniki badań mogą być stosowane, z pewnymi adaptacjami, z innych krajów w celu dostosowania do lokalnego środowiska budowlanego. Wspaniale było zobaczyć, że wiele organizacji przyjęło podejście zerowej tolerancji do problemów związanych z jakością powietrza w pomieszczeniach. Jeśli takowe wystąpią, zostaną szybko zbadane i rozwiązane. To dowodzi, że zasady i przepisy zostały rzeczywiście wdrożone, a co najważniejsze, obawy ludzi zostały wysłuchane i są one rozpatrywane. (…) W Kiilto widzimy to w praktyce, współpracując z projektantami, pomagając w doborze właściwych produktów i wspólnie szukając rozwiązania dla przypadków, dla których nie ma jeszcze rozwiązania. W interesie wszystkich jest, aby w razie wystąpienia problemów można było rozwiązywać je w sposób multidyscyplinarny, sprawnie, a przede wszystkim skutecznie.