Konflikt na Ukrainie

Aktualizacja 10.03.2022

(zaktualizowano 03.10.2022)

Byliśmy zszokowani i złamani niedawnym nieuzasadnionym atakiem na Ukrainę. Kiilto zdecydowanie potępia militarną agresję rosyjskiego rządu na Ukrainę. Naszym głównym celem w tej trudnej sytuacji jest zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby zapewnić bezpieczeństwo i dobre samopoczucie naszych lokalnych pracowników. Uważnie monitorujemy rozwój sytuacji i aktualizujemy ten artykuł w miarę rozwoju sytuacji.

Nasze wsparcie dla Ukrainy: Cieszy nas wiadomość, że nasi ukraińscy koledzy i ich rodziny są w tej chwili bezpieczni. Pracujemy nad poznaniem ich indywidualnych potrzeb i życzeń w obecnej sytuacji, starając się znaleźć konkretne sposoby pomocy w tych trudnych warunkach. Jako pierwszy etap pomocy naszym ukraińskim pracownikom wypłacamy z góry ich dwumiesięczne pensje oraz roczną premię za 2022 rok. Uważnie śledzimy sytuację, a dalsze metody pomocy są badane i ustalane elastycznie, w oparciu o rozwój sytuacji i bieżące potrzeby.

Przekazaliśmy 50 000 Euro na Finn Church Aid (FCA), największej fińskiej międzynarodowej organizacji pomocowej, aby pomóc ofiarom tej tragicznej sytuacji. Przygotowaliśmy także darowizny artykułów higienicznych na Ukrainę z zakładów i oddziałów w Finlandii, Szwecji, Norwegii i Danii. Dodatkowo, razem z firmą Insta ofiarowaliśmy 10 000 Euro pomocy poprzez naszą międzynarodową sieć biznesową.

Kiilto Dania wraz z Udvikling Assens i innymi lokalnymi firmami wysłało ciężarówkę z darowizną 14,5 tony towarów na granicę polsko-ukraińską. Przesyłka zawierała m.in.mydła, kremy do rąk, środki do dezynfekcji rąk, pieluchy, mleko dla niemowląt, odzież, napoje, materace, poduszki. W tym samym czasie z miasta Raisio w Finlandii, za pośrednictwem firmy transportowej Pamark Group, wyslane zostały środki lecznicze i artykuły higieny osobistej.

W kolejnych dniach z Kiilto Szwecja przekazaliśmy środki do dezynfekcji rąk placówkom służby zdrowia na Ukrainie. Odbyło się to za pośrednictwem UkrainaTransporten we współpracy ze szwedzkimi firmami Medtech i Labtech. Z oddziału Kiilto w Norwegii za pośrednictwem EagleMission przekazaliśmy środki do dezynfekcji rąk Antibac.

Wpływ na naszą produkcję i dostawy w krajach EEA.

Sytuacja na Ukrainie jest bardzo niepokojąca i ma wielowymiarowy wpływ na globalne łańcuchy dostaw, a tym samym na dostępność produktów i ich ceny. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zminimalizować ten efekt. Nasze zaangażowanie biznesowe, znajdujące się poza obszarem objętym kryzysem, nie jest uzależnione od surowców rosyjskich, białoruskich czy ukraińskich.

Jeżeli kryzys nie będzie trwał długo, nie widzimy żadnego wpływu na dostępność naszych produktów w tych krajach. Jeśli kryzys potrwa dłużej, jego efekty zaczną pojawiać się w łańcuchu dostaw (m.in. zmniejszona dostępność surowców, dłuższe terminy dostaw oraz wyzwania w logistyce). Jeśli sytuacja się utrzyma, szacujemy, że wpłynie to również na koszty przemysłu chemicznego.

Wpływ na działalność Kiilto na Ukrainie, Rosji i na Białorusi

Prowadziliśmy do tej pory działalność na terenie Ukrainy, Rosji i Białorusi. Nasza działalność w Kijowie jest obecnie przerwana.

Od marca Kiilto aktywnie działa na rzecz realizacji przeniesienia spółek zależnych w Rosji z KIILTO do nowych inwestorów.

W lipcu Kiilto i Bergauf Group osiągnęły porozumienie. Grupa Bergauf, jeden z największych rosyjskich producentów chemii budowlanej, przejmie rosyjską część Kiilto Group. Przejmowane podmioty prawne to AO Kiilto-Klei, OOO Kiilto Family i OOO Kiilto-Klei Ramenskoe. Umowa sprzedaży rosyjskiej działalności KiiltoClean Group została podpisana we wrześniu z O3 Chemicals. Przejmowanym podmiotem prawnym jest OOO KiiltoClean. O3 jest producentem powłok przemysłowych. Od 2020 roku ma w regionie Rostowa fabrykę produkującą profesjonalne środki czyszczące i dezynfekujące.

Zbycie rosyjskich zakładów Kiilto podlega zatwierdzeniu przez odpowiednie władze rosyjskie, zatwierdzenie ma być otrzymane w ciągu najbliższych miesięcy. Po zakończeniu tego procesu i zakończeniu okresu przejściowego Kiilto nie będzie kontynuować żadnej działalności w Rosji, a marka Kiilto nie będzie używana w Rosji. Zbycia realizowane są zgodnie z obowiązującymi sankcjami i przepisami prawa oraz zapewniając bezpieczeństwo naszego personelu. Procesem tym nie są motywy finansowe, ale legalny sposób na wycofanie się z rosyjskiego rynku. Nasza działalność na Białorusi zakończyła się wiosną 2022 roku.

Nasza dotychczasowa działalność na Ukraine, w Rosji i Białorusi

Na Ukrainie Kiilto zatrudniało 20 pracowników w lokalnej spółce zależnej TOV Kiilto-Klei, a nasze biuro znajdowało się w Kijowie.

W Rosji posiadamy trzy spółki zależne: Kiilto Family LLC, KiiltoClean LLC i AO Kiilto-Klei. Operujemy tam od 1995 roku i zatrudniamy łącznie około 200 osób. Działamy w kilku lokalizacjach: Sankt Petersburg, Ramenskoe, Kaługa, Lewaszowo i Moskwa, przy czym nasze zakłady znajdują się w Ramenskoje, Lewaszowie i Kałudze. Produkty produkowane w Rosji są sprzedawane w Rosji i na Białorusi i nie są importowane do Finlandii.

Na Białorusi zatrudnialiśmy 5 pracowników w naszej lokalnej spółce zależnej IOOO Kiilto Klei, a nasze biuro znajdowało się w Mińsku.

Dalsze informacje

Śledź aktualizację tego artykułu aby pozostać na bieżąco z najnowszymi wiadomościami. Dodatkowe pytania o możliwych konsekwencjach sytuacji na Ukrainie proszę kierować bezpośrednio na adres:

e-mail: biuro@kiilto.com