Kiilto Ventures i RECOMA, producent płyt konstrukcyjnych

Kiilto Ventures inwestuje w  RECOMA,  szwedzki startup, który przekształca odpady opakowaniowe w niskoemisyjne płyty budowlane (nadające się do obiegu zamkniętego w 100% ) które mogą zastąpić tradycyjne materiały, takie jak sklejka, płyta gipsowo-kartonowa i płyta o wiórach zorientowanych (OSB). W procesie produkcyjnym nie są dodawane żadne materiały pierwotne, zużycie wody i odpadów operacyjnych jest zerowe. Branża budowlana jest jednym z największych źródeł emisji dwutlenku węgla i wytwarzania odpadów. W samej Szwecji przemysł budowlany odpowiada za 20% całkowitej emisji CO2 (tyle, ile wszystkie samochody w Szwecji) i jedną trzecią odpadów w kraju. „Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do rewolucji w zakresie zrównoważonego rozwoju w budownictwie oraz przejścia na materiały budowlane o zerowej emisji gazów cieplarnianych, pomagając firmom i wykonawcom wprowadzać potrzebne zmiany już dziś bez nowych narzędzi, dodatkowej wiedzy i wyższych cen” – mówi Dyrektor Generalny RECOMA M. Rosenberg.

Dając drugie życie odpadom

Opakowania kompozytowe – mieszanki różnych rodzajów papieru i tworzyw sztucznych – świetnie nadają się do ochrony produktów, ale są trudne do recyklingu. Dlatego tylko niewielka część opakowań trafia do nowej produkcji, reszta jest zazwyczaj spalana. Dzięki opatentowanemu procesowi RECOMA odpady opakowaniowe, takie jak kartony po żywności i pojemniki na napoje, są najpierw sterylizowane i rozdrabniane, a następnie prasowane w tekturę pod wpływem wysokiej temperatury. Teraz przedmioty jednorazowego użytku można poddać recyklingowi i przetworzyć na zrównoważone komponenty, emitując przy tym o 80–90% mniej CO2, niż produkcja tradycyjnych płyt budowlanych drewnopochodnych lub gipsowych. „RECOMA to przykład związku z tym, jak skutecznie sortujemy odpady jako osoby prywatne i firmy, umożliwiając innowację na drugim końcu łańcucha – gdzie wyrzucone przedmioty można przekształcić w wartościowe produkty” – mówi Ch. Mills, partner ds. innowacji w Kiilto Ventures.

RECOMA ułatwia zrównoważony rozwój w budownictwie

Uznani pierwsi użytkownicy, w tym Skanska i Tetra Pak, wykorzystują produkty RECOMA, aby spełniać cele środowiskowe korporacji i klientów. „Widzimy lukę w technologii budowlanej i tradycyjnych materiałach, a biorąc pod uwagę nowe cele w zakresie emisji dwutlenku węgla, które rozprzestrzeniają się w krajach nordyckich, wierzymy, że RECOMA ma doskonałą pozycję, aby zdekarbonizować nasze zasoby budowlane”, mówi dyrektor Kiilto Ventures Matti Rönkkö.

Budujemy zrównoważoną przyszłość już teraz

W 2023 roku RECOMA poddała recyklingowi około 1000 ton odpadów. Inwestycja ta umożliwi RECOMIE od 2024 roku poddanie recyklingowi 7 000 ton odpadów rocznie. „To finansowanie oznacza więcej maszyn, większą zdolność produkcyjną, więcej odpadów poddawanych recyklingowi i ostatecznie większą redukcję emisji gazów cieplarnianych w branży budowlanej” – mówi Rosenberg. Innowacyjne podejście RECOMA przyniosło im niedawno nagrodę New Ideas 2023 w prestiżowym programie SEB Next Awards. „Założycielom RECOMA udało się przełamać lody w naprawdę konserwatywnej branży. Jesteśmy pod szczególnym wrażeniem ich zdolności do działania – sposobu, w jaki współpracują z innymi startupami, aby zwielokrotnić swój wpływ, oraz tego, jak ciężko pracują, aby udowodnić, że ich rozwiązanie działa” – podsumowuje Mills.  Kiilto Ventures inwestuje i buduje startupy na wczesnym etapie, które zabezpieczają środowisko zbudowane na przyszłość i regenerują przyrodę.

Kiilto Ventures jest VC Kiilto, rodzinnej firmy z siedzibą w Finlandii, mającej ponad 100-letnią historię i wizję na rok 2080, której celem jest bycie liderem w zakresie ochrony środowiska w obszarach budownictwa, klejów przemysłowych i zabezpieczeń ognioodpornych, higieny zawodowej i dóbr dla konsumentów.

RECOMA daje nowe życie wyrzuconym odpadom i zamienia je w niskoemisyjne, płyty budowlane, które mogą zastąpić tradycyjne płyty bez dodatkowych kosztów i wysiłku.