Partnerstwo KraftPal – Kiilto to wspólne wartości ochrony środowiska

 

Producent palet kartonowych KraftPal używa do produkcji palet kleju z biododatkami firmy Kiilto, a Kiilto wykorzystuje palety kartonowe firmy KraftPal do transportu niektórych swoich produktów.  Wartości środowiskowe i odpowiedzialne podejście do biznesu są kluczowymi priorytetami dla obu firm.

 KraftPal produkuje palety kartonowe do celów logistycznych. Palety kartonowe firmy stanowią również alternatywę dla tradycyjnych palet drewnianych. Palety kartonowe są nie tylko trwałe, ale także w pełni nadają się do recyklingu i są lekkie. Pomimo lekkiej konstrukcji wytrzymują ciężar do ponad tony. To z kolei zmniejsza wagę transportów towarowych, umożliwiając firmom transportowym zminimalizowanie zarówno kosztów paliwa, jak i emisji CO2.

„Palety kartonowe oszczędzają również nasze lasy dzięki bardziej efektywnemu wykorzystaniu materiału drzewnego, ponieważ można wyprodukować pięć palet kartonowych z takiej samej ilości drewna potrzebnej do wyprodukowania jednej palety drewnianej” – mówi założyciel i dyrektor generalny KraftPal Nordics, Martin Wichmann.

Każdego roku na całym świecie potrzeba około pięciu miliardów palet. Nowe palety stanowią około 70 procent tej sumy. Chociaż wypożyczone palety drewniane są poddawane recyklingowi i naprawiane, istnieje również duże zapotrzebowanie na nieużywane palety, ponieważ są one koniecznością w niektórych sektorach. Palety kartonowe są właśnie do tego celu.

„Obecnie produkujemy około miliona palet rocznie, a w najbliższych latach rozszerzymy naszą działalność o drugą linię” – mówi Wichmann.

Palety kartonowe w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem

KraftPal rozpoczął produkcję w Lempäälä w Finlandii latem 2023 roku. Fabryka, która zatrudnia dziesięć osób, powstała w parku biznesowym Marjamäki. Park wykorzystuje ogniwa słoneczne i biogaz do wytwarzania energii elektrycznej.

„Marjamäki to strefa zerowej emisji, która idealnie wpisuje się w naszą koncentrację na zrównoważonym rozwoju. Nasza działalność opiera się na promowaniu zielonej transformacji, dlatego uwzględniamy zrównoważony rozwój we wszystkich naszych strategicznych decyzjach biznesowych” – mówi Jarmo Palukka, dyrektor operacyjny KraftPal.

W tym kontekście naturalne było, że w procesie produkcyjnym firma KraftPal zdecydowała się na użycie Kiilto Pro Pack Eco – Greener Adhesive for Packaging kleju opracowanego i wyprodukowanego przez Kiilto.

„Do produkcji każdej palety kartonowej potrzebujemy dwóch klejów, które kupujemy od Kiilto. Jednym z nich jest klej Pack Eco z biokomponentami, który okazał się również najlepszą opcją w testach kleju. Podsumowując, wybór był prosty” – mówi Palukka.

 Rys. 1 Topias Heinisuo sprawdza na linii produkcyjnej paletę kartonową

Ciągłe doskonalenie: odpowiedzialny wybór

Firma Kiilto opracowała klej dyspersyjny Kiilto Pro Pack Eco, z biokomponentami dla przemysłu papierniczego i opakowaniowego. Klej ma takie same właściwości jak porównywalne produkty niezawierające biokomponentów. Można go wprowadzić bez żadnych zmian w produkcji klienta.

W klejach z biokomponentami surowce kopalne są zastępowane surowcami odnawialnymi. Surowce odnawialne mogą obejmować materiały, które w przeciwnym razie pozostałyby niewykorzystane. Są one generowane na różne sposoby, w tym w strumieniach ubocznych przemysłu leśnego.

„Innym rodzajem kleju używanym przez KraftPal jest klej topliwy, który służy do klejenia połączeń arkuszy tektury podczas procesu. Klej ten wymaga szybkich i optymalnych dla procesu czasów otwarcia i prasowania. Kiilto prowadzi ciągłe badania i rozwój klejów w tym topliwych opartych na biotechnologii” – mówi Maija Kulla-Pelonen, kierownik ds. badań i rozwoju w Kiilto.

„Intensywnie inwestujemy w rozwój produktów i staramy się znajdować coraz bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania. Dodanie klejów z biokomponentami do naszego asortymentu jest również fundamentalną częścią celów środowiskowych Kiilto

(patrz: Nasza Obietnica dla Środowiska – Kiilto Poland) „.

Kompleksowa współpraca

Współpraca między KraftPal i Kiilto od samego początku układała się znakomicie. Kiedy firma KraftPal ukończyła linię montażową w zakładzie w Lempäälä, firma Kiilto przeprowadziła sesję szkoleniową dotyczącą klejów dla pracowników KraftPal, wyjaśniając właściwości klejów i dostarczając instrukcje dotyczące ich stosowania.

„Szkolenie było świetnym początkiem naszej współpracy. Ufamy fachowej wiedzy Kiilto. Odwiedziliśmy laboratorium Kiilto, aby zobaczyć, w jaki sposób testują kleje, które najlepiej pasują do naszego procesu. Następnie wspólnie wybraliśmy kleje” – mówi Wichmann.

Partnerstwo działa również w drugą stronę: Kiilto wykorzystuje palety kartonowe KraftPal do transportu swoich produktów ekspozycyjnych. Paleta kartonowa dobrze pasuje do ekspozycji, ponieważ jest również wykonana z tektury.

Rys. 2 Ekspozytor Kiilto na kartonowej palecie KraftPal.

„Praca zespołowa była szczególnie satysfakcjonująca, ponieważ nasze wartości i sposoby pracy są ściśle ze sobą zgodne. Odpowiedzialne podejście do środowiska leży u podstaw działalności obu firm. Pracując razem, oboje przyczyniamy się do zrównoważonej przyszłości” – mówi Topias Heinisuo, dyrektor regionalny Kiilto.

Więcej na temat klejów Kiilto Pro Pack ECO>Kiilto Polska tel. 22-7439176