Lekkie i trwałe moduły podłogowe do statków

Esmarin Composites z Savonlinna w Finlandii wytwarza łatwe do instalowania, lekkie i trwałe rozwiązania kompozytowe.

Dyrektor Jonne Tynkkynen wyjaśnia, że firma ma już 25-letnie doświadczenie w branży (…). „Produkcja modułów kabinowych rozpoczyna się od podłogi, a gdy jest ona gotowa wysyłana jest z naszej fabryki do kolejnego zakładu, który kontynuuje budowę kabiny”, wyjaśnia p. Tynkkynen.

Esmarin zatrudnia 40 pracowników, a dziesiątki prefabrykowanych podłóg opuszczają Savonlinnę każdego dnia. Chociaż produkujemy dla fińskiego przemysłu stoczniowego, mamy tez klienta w Zachodniej Francji.”


Współpraca ekspertów

Tynkkynen zaznacza, że w procesie łączenia prefabrykowanych podłóg niezbędne jest klejenie.

„Każda prefabrykowana podłoga jest przyklejana do stalowej struktury oraz następnie przyklejane są płytki na podłogę.” Esmarin Composites ściśle współpracuje z KIILTO. „W naszym przypadku nie byłoby racjonalne zajmowanie się klejami. Bardziej sensowne jest korzystanie z pomocy eksperta w sektorze, partnera który dostarcza nam wszelkiego wsparcia w procesie klejenia. W ten sposób możemy skoncentrować się na naszych wartościach”.

Specjalny klej do procesu produkcji

Kiilto przygotowało specjalnie dla Esmarin strukturalny klej Kestopur PL240/15.

„Klej został specjalnie wyprodukowany dla naszego procesu I ma on konkretny czas otwarty i czas prasowania. Oczywiście charakteryzuje się silną adhezją do materiałów, które używamy w procesie produkcji”.

Kierownik Regionalny w Kiilto, Juha Vauhkonen potwierdza, że badania nad nowym produktem przeprowadzono w laboratorium badawczym Kiilto w Lempäälä w Finlandii.

„W praktyce, adhezję i właściwości kleju zbadano np. w komorze klimatycznej. Powtarzano testy na materiałach narażonych na zmienne warunki temperaturowe i poziomy wilgotności.”

Nowe pompy do procesu produkcji

Jonne Tynkkynen wyjaśnia, że Kiilto pomogło Esmarin nabyć odpowiednie pompy do procesów produkcyjnych zakładu.

„Technicy z Kiilto przeszkolili również nasz personel w stosowaniu rozwiązań klejących”. „Ponadto prowadzimy duży projekt badawczo-rozwojowy. Usprawniamy naszą produkcję także dzięki współpracy z Kiilto,” wyjaśnia Tynkkynen.