Kiilto i VAK opracowują trwałe rozwiązania transportowe

Kiilto współpracuje z VAK Oy, producentem rozwiązań w zakresie sprzętu transportowego. Partnerstwo ma na celu opracowanie płynniejszych, bezpieczniejszych i bardziej odpowiedzialnych procesów dla VAK, a także niezwykle trwałych produktów końcowych.

VAK jest liderem na rynku urządzeń transportowych z kontrolowaną temperaturą w Finlandii. Oprócz przyczep VAK projektuje i produkuje m.in. nadwozia transportowe, nadwozia demontowalne, V-Slidery, wózki, pojazdy do wyburzania i hakowce.

Trwałe i odpowiednie kleje mają kluczowe znaczenie dla działalności firmy: we wszystkich produktach  VAK wykorzystywane są kleje do łączenia ze sobą materiałów.

„Używamy klejów, aby równomiernie i bezpiecznie łączyć ze sobą materiały bez konieczności wiercena dziur w konstrukcji. Dzięki odpowiedniemu klejowi materiały będą mocno i trwale przylegać do siebie” – mówi Juuso Laine, kierownik ds. projektowania i badań i rozwoju w VAK.

VAK oferuje dziesiątki materiałów i zastosowań, które wymagają innowacyjnych i trwałych technologii klejenia, a każdy proces wymaga bardzo specyficznego rodzaju kleju. Kleje te muszą być nie tylko odporne na ogromną siłę napędową i trudne warunki środowiskowe, ale także oferować najlepsze właściwości użytkowe i bezpieczeństwa.

„Gdy połączenie klejone może wytrzymać obciążenie od 20 do 30 ton na przyczepie samochodu ciężarowego, a jednocześnie jest wystawione na działanie promieni słonecznych, mrozu, skręcania i wibracji, jest to niezwykle trwały klej” – mówi Juha Räisälä, kierownik regionalny w Kiilto.

Zaufanie wieloletniemu partnerowi

Kiilto i VAK od 2011 roku współpracują ze sobą przy opracowywaniu nowych rozwiązań. Z biegiem lat współpraca pogłębiła się, a zaufanie między firmami wzrosło, dzięki czemu komunikacja i wspólne projekty rozwojowe przebiegały płynnie i bez wysiłku.

„Nasza współpraca polega w równym stopniu na planowaniu różnych projektów rozwojowych, jak i na pomysłach generowanych podczas wizyt u klientów na temat tego, w jaki sposób jeden klej może być lepiej dopasowany do określonego celu lub jak możemy uczynić daną fazę pracy bezpieczniejszą, łatwiejszą lub bardziej zrównoważoną. Do tej pory doskonale znamy proces produkcyjny VAK, co pozwala nam również dostarczać pomysły na optymalizację procesów” – wyjaśnia Räisälä.

Odpowiedzialność korporacyjna i względy środowiskowe są zawsze w centrum procesu rozwoju, a tam, gdzie to możliwe, surowce są zastępowane alternatywami pochodzenia biologicznego i bardziej przyjaznymi dla środowiska.

„Naszym wspólnym celem jest opracowanie bardziej znormalizowanej technologii dla branży urządzeń transportowych, opartej na danych pomiarowych, aby jeszcze bardziej zoptymalizować ilość stosowanych klejów, a także ich czas otwarty i szybkość utwardzania. Przyniesie to firmie VAK oszczędności, na przykład w zakresie czasu realizacji” – mówi Lauri Kojola, inżynier ds. projektowania w firmie VAK.

VAK i Kiilto komunikują się co najmniej raz w tygodniu, co ułatwia obu stronom bycie na bieżąco z tym, co się dzieje.

„Zawsze informuję VAK o innowacjach, które wprowadziliśmy w rozwoju naszych produktów, które mogą przynieść korzyści ich działalności” – mówi Räisälä.

Produkty, które wytrzymują próbę czasu dla branży sprzętu transportowego  

Zarówno Kiilto, jak i VAK dążą do stworzenia materiałów, które przetrwają cały cykl życia produktu. Wszystkie produkty VAK to unikalne narzędzia wykończone do perfekcji i przeznaczone do intensywnego użytku profesjonalnego.

„Połączenie klejone musi wytrzymać bez naprawy tak długo, jak długo produkt jest używany, a proces klejenia musi być tak szybki, łatwy i bezpieczny, jak to tylko możliwe. Dokonujemy odpowiedzialnych wyborów i dążymy do ciągłego doskonalenia poprzez innowacje i badania nad bardziej zrównoważonymi środowiskowo alternatywami dla surowców”, wyjaśnia Räisälä.

Ludzie z VAK wierzą, że Kiilto zawsze zapewni natychmiastową pomoc w rozwoju w kwestiach związanych z produktem końcowym, procesem i bezpieczeństwem.

„Najlepszą rzeczą w naszej współpracy jest to, że nie musimy sami wiedzieć wszystkiego o klejach i ich właściwościach, ale możemy polegać na Kiilto i ich profesjonalizmie. Dzięki temu możemy w 100% skupić się na własnej działalności” – mówi Juuso Laine z VAK.