Współpraca w ramach projektu rozwoju rozwiązań higieny szpitalnej na bazie drewna

Kiilto uczestniczy w dwuletnim programie zrównoważonego rozwoju i zatrudnienia na lata 2014–2020 Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), który rozpoczął się jesienią ubiegłego roku. Nazwa projektu to „Sami i Samu” - dotyczy to rozwiązania problemu oporności drobnoustrojów w szpitalach na substancje drewnopochodne i zastąpienie tworzyw sztucznych materiałami pochodzenia biologicznego.

“Higiena szpitala jest ważną częścią obszaru biznesowego czystości i higieny firmy Kiilto. Właściwości przeciwdrobnoustrojowe drewna są znane od dawna, a ten projekt pozwoli uzyskać ważne informacje na temat potencjalnych zastosowań w środowisku szpitalnym związków ekstrahowanych z drewna. Chcemy stale rozwijać nowe i bardziej wydajne rozwiązania dla naszych klientów ”, wyjaśnia dyrektor RDI KiiltoClean Oy, Oili Kallatsa.

Informacje uzyskane w ramach tego projektu mogą być również wykorzystywane w innych sektorach, w których mikroby muszą być kontrolowane. W ramach tego samego projektu badamy również materiały niskoemisyjne wykonane z surowców odnawialnych, które, jak można się spodziewać, mogą zastąpić urządzenia jednorazowego użytku i opakowania w szpitalach. Materiały wykonane z surowców odnawialnych w celu zastąpienia tworzyw sztucznych stanowią ważną część unijnej strategii dotyczącej tworzyw sztucznych.

Projekt jest koordynowany przez Fińskie Centrum Badań Technicznych VTT. Uczestnicy to przemysł leśny i przedsiębiorstwa zajmujące się pakowaniem, Uniwersytet Nauk Stosowanych w Jyväskylä oraz nowy szpital NOVA w budowie w środkowej Finlandii.

„Współpraca ta pozwoli nam wykorzystać w projekcie wiedzę, którą zgromadziliśmy będąc ważnym producentem w branży higieny. Projekt badawczy koncentruje się na ważnych przyszłych możliwościach naszego biznesu i chcemy być zaangażowani w tworzenie dobrobytu dzięki zrównoważonym rozwiązaniom”, dodaje Kallatsa.

Więcej o projekcie na stronie VTT

Share This Page