Nowa inwestycja w KIILTO - nagodzona przez Ministra Gospodarki Finlandii - recykling ciepła pochodzącego z odpadów

Katri Kulmuni, minister gospodarki Finlandii, otworzyła w sobotę w Lempäälä, Finlandia nowy system ponownego wykorzystania ciepła odpadowego przez Kiilto. Według ministra tego rodzaju innowacje przemysłowe odegrają kluczową rolę w osiąganiu celów w zakresie efektywności energetycznej. Dla Kiilto, które dąży do bycia liderem ochrony środowiska w swojej branży, inwestycja jest ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia celu bilansu węgla do 2028 r.


Kiilto zaczęło wykorzystywać ciepło odpadowe w ubiegłym roku w procesie polimeryzacji do produkcji kleju za pomocą systemu hybrydowego, który wykorzystuje zarówno ciepło odpadowe, jak i geotermalne ogrzewanie oraz chłodzenie. Dzięki zdobytemu doświadczeniu system został rozszerzony tej jesieni na produkcję klejów topliwych. Zakład Lempäälä w Kiilto wykorzystuje ciepło odpadowe do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o prawie 500 ton rocznie, a oszczędności w wysokości około 150 000 euro osiągnięto dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na energię.

Przemysł odpowiada za prawie połowę zużycia energii w Finlandii. Emisje i koszty dwutlenku węgla można zmniejszyć poprzez recykling energii zamiast traktowania jej jako „towaru do wyrzucenia”. Kulmuni podkreślił, że ponowne wykorzystanie ciepła odpadowego oraz przyjazne dla środowiska, oszczędne inwestycje są szczególnie potrzebne w przemyśle, aby osiągnąć nowy program rządowy dotyczący neutralności emisji dwutlenku węgla w Finlandii do 2035 r., Zapewniając jednocześnie, że fiński przemysł i biznes pozostaną konkurencyjne na arenie międzynarodowej.

Jednak cel Kiilto jest jeszcze bardziej ambitny: zgodnie ze swoim programem „Obietnica dla środowiska”, 100-letni Kiilto dąży do osiągnięcia bilansu węgla w zużyciu energii do 2028 r.

„Jako minister gospodarki zawsze mam zaszczyt i przyjemność zobaczyć z pierwszej ręki to, co dzieje się, gdy fińska przedsiębiorczość spotyka się z nowymi pomysłami. Widzimy osiągnięcia przyszłości” - powiedział Kulmuni, dziękując Kiilto i Calefie, firmom, które wybudowały system.Share This Page