Nowe opakowania produktów Kiilto zapewniają wyższy poziom recyklingu

Nowe opakowania nadające się do recyklingu i opakowania wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu opracowane dla produktów Kiilto pomagają branży budowlanej w ograniczaniu jej wpływu na środowisko.

W swojej „Obietnicy dla środowiska” Kiilto oświadcza, że do 2025 roku 70% jej opakowań będzie wykonanych z materiałów nadających się do ponownego użycia, poddanych recyklingowi lub odnawialnych.

Lilli Puntti, Kierownik ds. Wsparcia Badań i Rozwoju w Kiilto podkreśla, że Kiilto stale pracuje nad osiągnięciem tego celu jeśli chodzi o opakowania dla sektora budowlanego. Przykładem może być wprowadzenie w 2018 roku nowych, w pełni nadających się do recyklingu worków polietylenowych na masy wyrównujące do podłóg”. Worki polietylenowe stopniowo zastępują stare torby papierowe, które mają wewnętrzną wyściółkę z tworzywa sztucznego.

„W praktyce w ogóle nie można było w ogóle poddać recyklingowi starego materiału, z którego wykonano torbę, a odrywanie folii z papieru było nieracjonalnie pracochłonne”.

Worki polietylenowe mają też inne zalety, oprócz możliwości recyklingu. Worki nie powodują problemów z pyłem, ponieważ można je uszczelnić na linii napełniającej. Ich szczelność i odporność na warunki atmosferyczne również ułatwiają przechowywanie.


Zdatne do recyklingu i wytrzymałe

Kiilto wprowadzi tez inne opakowania, które nadają się do recyklingu lub są wykonane z materiałów nadających się do recyklingu.

„Nasze wiadra do fug są wykonane w 100% z polipropylenu pochodzącego z recyklingu. Tylko wieczko jest wykonane z oryginalnego plastiku, ponieważ nie jest jeszcze możliwe wykonanie wystarczająco wytrzymałych pokrywek z tworzywa sztucznego z recyklingu. Pokrywy są poddawane dużym obciążeniom, gdy wiadra są układane jeden na drugim. ”

Polietylen pochodzący z recyklingu został także wprowadzony w workach z klejem do płytek wiosną 2020 r.

„Ponieważ torby są stosunkowo cienkie i wymagają mocnego uchwytu, zawierają 50% pierwotnego polietylenu, aby zapewnić trwałość”.

W tym roku zostaną również wprowadzone opakowania kleju do ścian, do hydroizolacji i kleju do podłóg wykonane w 100% z polipropylenu z recyklingu.

Liisa Tuominen, Kierownik ds. Zakupów w firmie Kiilto (na zdjęciu), mówi, że plastik z recyklingu używany przez firmę Kiilto pochodzi głównie od klientów przemysłowych, ale może się różnić w zależności od dostaw.
„Plastik nadający się do recyklingu, pochodzący z przemysłu, jest bardziej jednorodny i trwalszy niż inne rodzaje” - mówi.


Lepszy recykling na budowach

Ponadto w Kiilto poszukuje się rozwiązani, jak zwiększyć recykling na placach budowy. Kwestia ta była omawiana na warsztatach organizowanych przez takie organizacje jak Motiva, Ministerstwo Środowiska i organizację Nordic Swan.

„Nawet nadające się do recyklingu opakowania z wielu placów budowy kończą jako odpady dla energii. Wyzwanie polega na takich kwestiach, jak czyszczenie zabrudzonych opakowań ”- mówi Puntti.

„W Finlandii recykling jest również utrudniony przez fakt, że odległości są duże, a dość małe ilości plastiku nadającego się do recyklingu są zwykle wytwarzane w każdym miejscu” - podkreśla Tuominen.

Oczyszczalnie, w których zebrane materiały są kierowane do recyklingu, wymagają jednorazowo dużych ilości określonych rodzajów tworzyw sztucznych. Plastik jest następnie mielony mechanicznie na małe granulki tworzywa sztucznego, z których powstaje plastik z recyklingu.

„Projekty pilotażowe zostały już uruchomione w dziale środków czystości Kiilto, aby pomóc naszym klientom w recyklingu i poszukiwaniu najlepszych praktyk. Planujemy również podobny eksperyment dla firm budowlanych”- mówi Puntti.

Chemiczny recykling

Lilli Puntti wierzy, że w przyszłości recykling wyrobów budowlanych będzie ułatwiony poprzez zastosowanie recyklingu chemicznego, oprócz recyklingu mechanicznego (..). Trwają pierwsze projekty pilotażowe w tym sektorze, a Neste Corporation jest pionierem w branży.

„Recykling chemiczny nadaje się również do opakowań budowlanych, które zawierają szereg materiałów lub są zabrudzone”.

Hanna Alamylläri, Marketing Operations Manager w Kiilto, mówi, że Kiilto uważnie monitoruje rozwój branży opakowań.

„Przyjmiemy nowe, racjonalne technicznie i ekonomicznie rozwiązania, gdy tylko staną się dostępne”.

Share This Page