Budownictwo - Kiilto i postęp na budowach

Digitalizacja dotrze wkrótce na budowy. System pozycjonowania sprzętu i materiałów wyznacza kierunek głównych zmian, które pomogą firmom z sektoru budownictwa wyeliminować ryzyko związane z przestojami, planowaniem, kosztami i jakością.

"Cyfryzacja pomaga rozwiązywać problemy na placu budowy i zwiększać produktywność. Wyniki są już widoczne ", mówi profesor Olli Seppänen, który jest Kierownikiem projektu Inteligentnej Budowy iCons na Uniwersytecie Aalto w Helsinkach. Jednak Seppänen szybko dodaje, że zwykle zajmuje dużo czasu, zanim nowe podejście zostanie w pełni uwzględnione w branży z silną preferencją dla sprawdzonych praktyk. Sama nowa technologia to za mało. Firmy w branży najczęściej przyjmują również nowe metody operacyjne.

Projekt “iCons” powstał w odpowiedzi na problemy, z którymi od dawna mierzy się branża budowlana.

“ Zastanawialiśmy się, jak umożliwić uzyskanie w czasie rzeczywistym informacji na temat konkretnych dużych budów za pośrednictwem technologii. Rozwiązanie znaleziono w systemach pozycjonowania w pomieszczeniach. Obiekty, które mają być śledzone, takie jak materiały i wyposażenie, są wyposażone w specjalne małe etykietki lub naklejki, które przesyłają dane o swojej lokalizacji do odbiornika Bluetooth, który następnie przesyła je do Internetu ", wyjaśnia Seppänen.

Dane dotyczące lokalizacji są niezwykle ważne w dużych projektach budowlanych. Według badań międzynarodowych, 60-70 procent czasu spędzonego na dużej budowie traci się na oczekiwaniu, przenoszeniu przedmiotów i poszukiwaniu przedmiotów. Kiedy wszystkie strony zaangażowane w projekt budowlany posiadają wiedzę w czasie rzeczywistym na temat materiałów i różnych innych czynników, praca staje się wydajniejsza. Korzyści te znajdują również odzwierciedlenie w poprawie jakości konstrukcji, niższych kosztach, większej przejrzystości procesu i ochronie środowiska naturalnego.

W kierunku wspólnego systemu technologicznego

W fazie początkowej projektu iCons, oprócz organu finansującego Business Finland, wybrano również kilka firm jako partnerów do współpracy.

Jedną z nich było Kiilto Oy. FIRA Oy została wybrana do projektu jako jedna z przedstawicieli branży budowlanej. Główny specjalista ds. Technologii w FIRA Oy, p. Otto Alhava, mówi, że projekt został przyjęty z zainteresowaniem.

"W branży budowlanej postęp w zakresie digitalizacji nie posunął się znacznie dalej, niż przetwarzanie danych i projektowanie 3D, a co najwyżej znajduje się tylko w osobnych aplikacjach wykorzystywanych przez wyżej wymienione firmy. Zainwestowaliśmy w rozwój programów, za pośrednictwem naszych własnych start-up’ów.

Olli Seppänen zgadza się, że sektor budowlany potrzebuje wspólnego ekosystemu oprogramowania. W odpowiedzi na to niedociągnięcie, Uniwersytet Aalto zainicjował również kontynuację projektu rozszerzenia iCons. Celem tego projektu, zwanego DiCtion, jest cyfryzacja przepływów pracy w celu stworzenia wspólnego przeglądu dla wszystkich stron zaangażowanych w projekt budowlany.

Według Miikki Suppula, Menedżera ds. Sprzedaży w dziale konstrukcyjnym Kiilto, iCons to doskonałe doświadczenie edukacyjne. "Firma iCons przekazała nam unikalne informacje na temat działań w terenie, konkretnych pomysłów na rozwój naszego produktu oraz możliwości rozwoju nowych rodzajów usług i modeli biznesowych".

Czy digitalizacja i robotyzacja to redukcja miejsc pracy?

Co stanie się z fachowcami, gdy technologie przyspieszą przepływ pracy i procesów?

Olli Seppänen uważa, że pojedynczy projekt zajmie mniej godzin pracy, ponieważ budowa zacznie przyspieszać. "Ale nie wierzę, że całkowita potrzeba pracowników budowlanych zostanie zmniejszona. Jedyną rzeczą, która zostanie zmniejszona, jest ilość czasu spędzonego na czekaniu lub szukaniu rzeczy. Czas ten można wykorzystać do budowy większej liczby budynków, co tylko zwiększy zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, materiały". Według ekspertów - robotów budowlanych nie ma na horyzoncie. Z drugiej strony informacje o położeniu i zdjęcia wykonane przez drony będą miały swoje zastosowania w tym sektorze. Sztuczna inteligencja automatycznie analizuje obrazy, aby pokazać, jak postępują prace, a także może wykryć potencjalne problemy związane z bezpieczeństwem i jakością pracy.

Poza terenem budowy roboty mogą być stosowane w ogólnej prefabrykacji. Powszechnym problemem jest to, że wraz ze wzrostem tempa na budowach; w budownictwie mieszkaniowym łazienki stają się coraz bardziej wąskim gardłem. Z tego powodu są teraz dostarczane jako gotowe elementy. Być może roboty będą wkrótce działać w fabrykach produkujących łazienki, tak jak już produkują samochody.


Korzyści dla producentów materiałów i konsumentów

Pan Otto Alhava z FIRA widział na placach budowy we własnym przedsiębiorstwie, jak bardzo efektywność zależy od wewnętrznego pozycjonowania, harmonogramu danych, danych na temat warunków i danych o zakończonych pracach. "Digitalizacja w miejscu pracy i otwieranie interfejsów danych zapewni dostawcom materiałów, takim jak Kiilto, dodatkowe informacje, które są ważne dla ich pracy nad rozwojem produktu". Dane pomagają również w planowaniu produkcji i pomagają zapewnić terminową dostępność. W przyszłości konsumenci będą mogli również czerpać korzyści z przejrzystości, jaką cyfryzacja może przynieść w budownictwie. "Konsumenci muszą wiedzieć, na jakim etapie są naprawy rurociągów lub nowa konstrukcja. Nie chcą żadnych przykrych niespodzianek. Technologia będzie również w stanie powiedzieć konsumentowi wiele innych rzeczy, na przykład, kiedy płytki łazienkowe naprawdę muszą zostać wybrane, aby uniknąć dodatkowych kosztów ", wyjaśnia Seppänen.

Finlandia w czołówce prac rozwojowych

System opracowywany w projekcie iCons cieszy się dużym zainteresowaniem, także za granicą. Jest już w użyciu w Chinach i planuje się wdrożenie go w Kalifornii, Brazylii, Szwecji i Holandii. Zdaniem Seppänen Finlandia znajduje się w czołówce jeśli chodzi o pozycjonowanie wewnątrz budynków: "O ile mi wiadomo, dysponujemy najbardziej zaawansowanymi aplikacjami terenowymi. W wielu innych krajach wciąż są na etapie testów laboratoryjnych ".

Finlandia jest w czołówce, jeśli chodzi o edukację i szkolenia w tej dziedzinie: "W tej chwili wszystko dzieje się szybko. W przypadku kursów które prowadzę, co najmniej połowa treści musi być co roku aktualizowana ".

Share This Page