WALKI zaufało fińskim klejom

Ze względu na swoje pochodzenie z UPM, firma Walki jest znana z przerobu papieru, ale dziś produkuje wyroby w których nie ma papieru w ogóle, za to zajmuje się produktami wielowarstwowymi.

Konsumenci często nieświadomie wchodzi w kontakt z papierem i opakowaniami z fabryki w Valkeakoski. Są to np. opakowania wafelków do lodów, masła i kartonów od jogurtu. Budowniczy spotkają laminaty na powierzchni wełny mineralnej lub poliuretanowych płytach produkcyjnych. Przemysł stalowy chroni blachę i rolki przed zadrapaniami i korozją przy użyciu papieru i tektury z firmy Walki.

"W najbardziej prostych produktach kleimy papier i siatkę, aluminium lub folię razem. " Technicznie skomplikowane laminaty dla przemysłu budowlanego składają się z lakierowanego aluminium, papieru, kleju i polietylenu. W jednym cyklu produkujemy 11-warstwowy laminat, co sprawia, że nasze produkty są wyjątkowe ",mówi Inżynier ds. rozwoju produktu i Kierownik Laboratorium Saija Kotala z firmy Walki.

Wymiana myśli technicznej

Kleje odgrywają ważną rolę w łączeniu różnych warstw produktów. W WALKI większość klejów pochodzi z Kiilto; firma stosuje klej dyspersyjny Sitol i kleje termotopliwe Sitomelt. Współpraca w celu znalezienia najlepszych rozwiązań klejowych rozpoczęła się cztery lata temu.

Na przykład w tej chwili laminator sprawdza przydatność klejów topliwych. Czasami klej standardowy działa, ale dopiero specjalnie wyprodukowany klej jest doskonale dostosowany do wymagań produktu.

"Firmy współpracują przez wymianę myśli technicznej - jesteśmy w trakcie opracowywania kleju ognioodpornego, ponieważ zapobieganie pożarom jest ważne w procesie produkcyjnym paneli warstwowych dla przemysłu budowlanego. W innym projekcie poprawiamy przylepność klejów topliwych do walców metalowych. Razem z KIILTO badamy właściwości klejów i wymagania nowego produktu końcowego„ mówi Kotala.

W przypadku klejów, Walki wymaga się dobrej przyczepności, podatności na rozciąganie i odporności na wodę i wysoką temperaturę.
"Ponadto wartości ochrony środowiska są dla nas bardzo ważne".

Original article in Kontakti customer magazine 2015


Walki

  • Firma WALKI z Valkeakoski, Finlandia wytwarza 11-warstwowe laminaty w jednym cyklu produkcyjnym, co czyni produkt unikalnym technologicznie.
  • Walki to Europejski lider technicznych laminatów i zabezpieczających materiałów do pakowania. Zatrudnia około 900 pracowników w krajach: Finlandii, Niemczech, Holandii, Polsce, Rosji, Wielkiej Brytanii i Chinach.
  • Udziałowcem większościowym jest spółka CapMan.

   www.walki.com


  Photo: Sami Helenius


  Share This Page