Środki klejące firmy Kiilto eliminują chemiczne uciążliwości

Podejrzenie skutków działania izocyjanianu było przyczyną rozpoczęcia prac rozwojowych, które miały na celu opracowanie nowego kleju do stosowania w klejeniu elementów wyposażenia łazienki produkowanych przez firmę Parmarine Oy.

Jeszcze kilka płytek i wszystko będzie gotowe. Płytkarz Ilona Salama rozprowadza nowy klej Kiiltoflex FP 1000 na ścianie łazienki o powierzchni 6 m2. Praca została zlecona do wykonania w blokach budowanych obecnie w Lahti.

„Klej działa szybko i jest już wstępnie przygotowany. Można od razu zaczynać pracę” – mówi Salama.

Jest jeszcze jeden powód, z którego jest zadowolona. Mimo że wcześniejszy, dwuskładnikowy klej poliuretanowy firmy Kiilto miał doskonałe właściwości i nadal jest używany do kładzenia płytek w fabrykach przez maszyny, jego środek utwardzający narażał pracowników na działanie izocyjanianu w ciasnych przestrzeniach, gdzie nie zachodzi duża wymiana powietrza. To niebezpieczeństwo zostało usunięte.

Joona Jäntti, kierownik produkcji Parmarine, jest zadowolony z końcowego efektu rozwoju produktu.

Alternatywa dla ochrony osobistej

Ekspert z fińskiego Instytutu Zdrowia Pracy kilka lat temu dokonał pomiarów w fabryce Parmarine i zalecił korzystanie z masek z wymuszonym przepływem powietrza przez pracowników zajmujących się produkcją elementów łazienkowych. Oprócz pracowników kładących płytki, elektrycy i monterzy wyposażenia, którzy pracują w świeżo wykafelkowanych pomieszczeniach, są również narażeni.

„Ciągłe korzystanie ze środków ochrony osobistej jest męczące. Należało znaleźć alternatywę, aby ograniczyć narażenie na izocyjanian” – mówi Joona Jäntti, osoba odpowiedzialna za produkcję w Parmarine.

Wyzwaniem dla Kiilto stało się opracowanie nowego rozwiązania. Właściwości nowego produktu muszą być podobne do wcześniejszego, który cieszy się dobrą opinią. Środek klejący nie może być za rzadki, a z drugiej strony klej po aplikacji na ścianę nie może wyschnąć przed położeniem płytek. Produkt musi się także łatwo rozprowadzać.

Płytkarze zostali zaangażowani w rozwój nowych produktów

Zespół Kiilto zajmujący się rozwojem produktów poszukiwał surowców na całym świecie i przeprowadzał różne próby materiałów. Firma Parmarine uczestniczyła w pracach rozwojowych poprzez testowanie klejów na partiach testowych i zbieranie informacji zwrotnych od płytkarzy. Opinie użytkowników miały duże znaczenie w określeniu cech jakościowych produktu końcowego.

„To pracownicy są najważniejszym ogniwem w tym łańcuchu. Jeżeli klej nie będzie działał prawidłowo, spowolni to prace i zmniejszy produktywność” – dodaje kierownik regionalny Kiilto Juha Räisälä .

Nowy środek klejący do płytek zaproponowany przez Kiilto stanowi 80% wszystkich środków klejących używanych przez Parmarine.

Joona Jäntti docenia współpracę z Kiilto i jej rezultat.

„To był naprawdę owocny projekt. Osiągnęliśmy swój cel, a nasi pracownicy nie są już narażeni na działanie izocyjanianu. Dodatkowo produkt jest jednoskładnikowy, co jest dużym udogodnieniem, ponieważ nie trzeba go mieszać, w wyniku czego nie powstają odpady. Fugę można kłaść od razu po przyklejeniu płytek. Mogliśmy naprawić wiele rzeczy naraz”.

Produkty zmieniają się zgodnie z potrzebami klientów

Räisälä podkreśla potrzebę spełniania oczekiwań i potrzeb klientów podczas opracowywania nowych produktów.

„Zawsze pamiętamy o potrzebach naszych klientów. Gdy klient zmienia wyposażenie techniczne i metody pracy, stwarza to potrzebę zastosowania innego rodzaju produktów. Na przykład, jeżeli zastosowano sztywniejsze materiały, klej powinien schnąć wolniej – słuchamy naszych klientów i dopasowujemy produkt tak bardzo, jak to możliwe”.

Zdjęcia: Harri Nurminen

PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W MAGAZYNIE DLA KLIENTÓW „KONTAKTI”

Parmarine Oy

  • Wiodący producent sprzętów łazienkowych gotowych do montażu i drzwi przeciwpożarowych do statków.
  • W nowoczesnych fabrykach zlokalizowanych w miejscowościach Forssa i Leppävirta pracuje około 300 osób.
  • Obrót za rok 2015 wyniósł 41 milionów euro.
  • Pierwsze produkty zostały wytworzone w 1968 roku.
  • Firma oddzieliła się od Parma Oy w 1996 roku.
  • Produkty dostarczane są głównie do bloków mieszkalnych i domków szeregowych, hoteli, placówek opiekuńczo-pielęgnacyjnych i pokoi szpitalnych dla pacjentów.
  • Głównymi rynkami zbytu są Finlandia i Norwegia, a także Szwecja.
  • Firma jest zarządzana przez Eastern Pretech PTE Ltd, który jest częścią międzynarodowej grupy NSL
Share This Page